Historie balónového létání
Jak je všeobecně známo, počátek létání horkovzdušnými balóny je připisován bratrům Montgolfiérovým.
To, že horký vzduch stoupá vzhůru, nebylo jistě v druhé půli 18. století žádnou novinkou. Ale bratři Jacques Étiénne a Joseph Michel Montgolfiérové byli prvními, kteří toho dokázali 4.června 1783 využít.
Montgolfiérové měli továrnu na výrobu papíru poblíž Lyonu ve Francii. Zjistili, že lehký sáček naplněný dýmem z hořící slámy a vlny se vznese do výše a letí. Po tomto zjištění již byl jen kousek ke zhotovení hedvábného balónu polepeného papírem. Balón se vznesl do výše asi 2000 metrů a za 10 minut uletěl asi 2 km. Tento pokus byl přijat s nadšením odbornou veřejností. Tehdy panovaly obavy, zda vzduch ve vyšších sférách není obohacen jedovatými plyny. Aby se předešlo případným ztrátám na lidských životech, byla prvním aerostatem do vzduchu vyslána jiná posádka. Jejími členy byl kohout, beran a kachna. Po krátkém letu přistál i se svou posádkou to vše pod dohledem Ludvíka XIV. a Marie Antoinetty.
Neuběhlo ani půl roku a našli se dva odvážní pánové, kteří projevili touhu vznést se do vzduchu v gondole horkovzdušného balónu. Balónům se tehdy říkalo montgolfiéra a ta jejich měla výšku 20 metrů a v nejširším místě měla průměr 14 m. Uprostřed koše umístěného pod balónem bylo topeniště pro ohřev vzduchu.
První let za účasti lidské posádky se uskutečnil 21. listopadu 1783 a za 25 minut odvážní vzduchoplavci urazili vzdálenost 9 km.
Na důkaz jejich odvaze byli tehdy Ludvíkem XIV. povýšeni do šlechtického stavu se všemi výhodami, které s sebou šlechtický titul v té době nesl.
... něco z historie balónového létání v datech
4. června 1783
Bratři Montgolfiérové vypustili veřejně první balón. Tehdy ještě bez posádky. Všem horkovzdušným balónům se od té doby, dodnes říká montgolfiéra.
26. srpna 1783
Profesor Charles tehdy experimentoval s balónem plněným vodíkem. Balón byl, po téměř tři čtvrtě hodinovém letu, ihned po přistání ubodán rozlícenými vesničany jakožto dílo ďáblovo.
21. listopadu 1783
Byl proveden první let s lidskou posádkou v gondole. Prvními vzduchoplavci se tak stali Jean Pilatre de Rozier a markýz d’Arlendes. V montgolfiéře letěli 25 minut.
18. března 1784
Vzlet první montgolfiéry v Čechách. Za její vypuštění se zasloužil známý cestovatel Tadeáš Hanka.
7. ledna 1785
Uskutečněn první přelet kanálu La Mance. Pierre Blanchard a J. Jeffers přeletěli kanál La Mance balónem plněným vodíkem. Balón startoval v Doveru a přistál v Calais.
1804
První pokus o výškový let. A francouzští fyzikové J. L. Gay-Lussac a J. B. Biot při výzkumném balónovém letu nasadili pomyslnou laťku opravdu vysoko. Dosáhli výšky 7 367 metrů.
19. července 1821
Byl světu představen první balón plněný svítiplynem. Vše proběhlo v Londýně a jeho otcem byl Angličan Ch. Green. Po svém vynálezci dostal i jméno. Nazývá se greeniéra.
1858
Přítel Julesa Verna Francouz Gaspar Tournachon-Nadar, pořídil z koše balónu první letecké snímky.
1. července 1859
Zaznamenám první pokus o dálkový let. Američan John Wisye urazil vzdálenost větší než 1000 km. Startoval ze St. Louis, přistál v Hendersonu. Let trval 20 hodin a 40 minut a překonal celkem 1292 km.
11. srpna 1877
Učitel Josef Vydra se stává prvním českým pilotem horkovzdušného balónu.
1906
V Paříži se uskutečnili první závody balónů o pohár Gordona Benneta.
1932
Dochází k dalšímu významnému narušení výškových limitů. Vědci Auguste Piccard a Max Cosyns za účelem průzkumu stratosféry vystoupali balónem až do výšky 16 201 metrů.
1956
O další výškový rekord se zasloužili Američané Lewis a Ross. Balónem vystoupali do výšky 23 100 metrů.
1983
Při dvoustém výročí vzletu montgolfiéry vzlétl první horkovzdušný balón české výroby.Vyšel z dílny Aviatik klubu v Brně a jeho tvůrci se dodnes vznášejí mezi námi J
1999
PRVNÍ oblet zeměkoule
Angličan Brian Jones a Švýcar Bertrand Piccard jako první lidé oblétli balónem zeměkouli bez mezipřistání za 19 dní a 1 hodinu 49 minut (překonali 42 810 km). Vzduchoplavci přitom využívali vzdušných proudů, o nichž byli informování pomocí globálních služeb družicové meteorologie.